biggest retail trends

5 مورد از بزرگ‌ترین روندهای خرده‌فروشی در سال 2021

از زمانی‌که امکان خرید آنلاین فراهم آمده، فروش دیجیتالی و اینترنت‌محور هر روز بیشتر از قبل رونق گرفته است. فروشگاه‌های غیراینترنتی نیز در تلاش هستند تا برای بهتر دیده شدن و بهبود تجربه مشتری، مجموعه‌ای از خدمات آنلاین را ارائه ‌دهند. از مزایای این کار می‌توان به امکان ارائه خدمات سفارشی و شخصی‌سازی‌شده به مشتریان اشاره کرد.

اما همه‌گیری ویروس کرونا بر همه جوانب فروش در سال 2021 اثر خواهد گذاشت که مهم‌ترین تأثیر آن بر روی خرید حضوری خواهد بود. از جمله‌ این تغییرات می‌توان به بی‌کار شدن تعداد زیادی از افراد و حذف نام‌های تجاری مشهور از مراکز خرید در سراسر جهان اشاره کرد. این در حالی است که خرده فروشی آنلاین با شتابی بیش از هر زمان دیگری رونق گرفته است؛ زیرا مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند که با خیال راحت در خانه بمانند و مایحتاج خود را سفارش دهند. این امر باعث شده است که زیرساخت‌های تحویل سفارشات درب منزل نیز کارآمدتر شوند.

در این مقاله، برنارد مار (کارآفراین حوزه فناوری) پیش‌بینی‌های خود درباره‌ تغییرات روال خرده‌فروشی در سال 2021 را ارائه داده است. بی‌شک، این همه‌گیری و مسائل مرتبط با آن بر عادات روزمره ما تأثیرگذار خواهند بود.

فروش تک‌مسیره: هم‌گرایی فرآیندهای فروش آنلاین و حضوری

این یک روند بسیار مهم است که شامل مجموعه‌ای از روندهای مختلف می‌شود؛ مانند استفاده از هوش مصنوعی، رباتیک، اینترنت اشیا و واقعیت گسترده (XR) (واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (VR/AR)) که گرد هم آمده‌اند.

این فناوری‌ها در کنار هم، خرده‌فروشان آفلاین را قادر می‌سازند تا امکان خرید آنلاین راحت را فراهم آورند. به کمک این موارد می‌توان فضایی کاملا تعاملی ایجاد کرد و ویژگی‌های خرید حضوری را در دنیای تجارت الکترونیکی شبیه‌سازی کرد. با وجود این‌که بیشتر خرده‌فروشان آفلاین با ایجاد بخش‌های تجارت الکترونیک در مشاغل خود در حال بهره‌گیری بیشتر از اینترنت هستند، اخیرا شاهد خرده‌فروشان آنلاینی نیز هستیم که در حال فراهم آوردن امکان خرید حضوری هستند. برجسته‌ترین موارد در این رابطه افتتاح فروشگاه‌های معروف بدون صندوق‌دار آمازون در ایالات متحده و یا امکان سفارش و پرداخت حضوری در والمارت و تحویل درب منزل محصول است. در سمت دیگر طیف، شاهد افزایش تعداد کسب‌وکارهای نوپای کوچک و همچنین کسب‌وکارهای خانگی در حال ظهوری هستیم که به همکاری با نام‌های تجاری بزرگ‌تر می‌پردازند.

خرده‌فروش‌های آنلاین در حال استفاده بیشتر از محیط‌های واقعیت مجازی هستند و تلاش می‌کنند از این طریق، تجربه خرید حضوری را شبیه‌سازی کنند و امکان درک ویژگی‌های مختلف محصول را فراهم آورند. در عین حال، از فناوری واقعیت افزوده در فروش حضوری نیز استفاده می‌شود. این ویژگی، امکان دسترسی به اطلاعات محصولات داخل قفسه را برای مشتریان فراهم می‌آورد. با ادامه این همه‌گیری، خرده‌فروشان با استفاده از این راه حل‌های فناوری‌محور به مشتریان اجازه می‌دهند تا لباس‌ها و ترکیب‌های دلخواه را به صورت مجازی امتحان کنند. این امر در کاهش ارتباط مستقیم بین خریداران و کالاها نقش بسزایی دارد.

این هم‌گرایی فروش آنلاین و حضوری به این معنا است که همه خرده‌فروشی‌‌ها در تلاش برای بهره‌گیری از پیشرفت تکنولوژی و تغییر الگوهای رفتاری هستند.

استفاده بیشتر از فناوری‌های هوش مصنوعی در خرده‌فروشی‌ها

چند سالی است که استفاده از ابرداده‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در خرده‌فروشی‌ها به مرحله پختگی رسیده‌ است و خرده‌فروشان بزرگ در تلاش هستند تا با تکیه بر تحلیل پیشرفته اطلاعات خرید مشتریان، محصولاتی که باید تهیه کنند را پیش‌بینی کرده و بهره‌وری تدارکات خود را افزایش دهند. پیشرفت‌های جدید باعث شده‌اند که این ابتکارات از پشت صحنه به جلوی دید منتقل شوند. برای مثال می‌توان به ربات‌های گفت‌وگوی دستیارهای مجازی اشاره کرد که مستقیما با مشتریان در تماس هستند. به همین ترتیب، انتظار می‌رود که در سال 2021، ربات‌هایی که تا کنون در انبارها مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به مدیریت موجودی کالاها کمک می‌کردند در فروشگاه‌ها نیز به کار گرفته شوند.

از آن‌جا که در دوران همه‌گیری، بسیاری از ما بیشتر وقت خود را در خانه سپری می‌کنیم، دیگر خرده‌فروشان نمی‌توانند با به نمایش گذاشتن ویترین‌های فروشگاه‌ها، مشتریان را به خود جذب کنند. به همین دلیل، برای جذب مشتری بیشتر بر روی بازاریابی هوش مصنوعی تکیه می‌کنند. برای مثال، آنان در تلاش هستند تا با استفاده از این فناوری‌ها مطلع شوند که مشتریان بالقوه آن‌ها بیشتر وقت خود را در فیس‌بوک‌، نتفلیکس یا برنامه‌های کاربردی مرتبط با تماس‌های تصویری سپری می‌کنند؛ اطلاعات به‌دست‌آمده به خرده‌فروشان این امکان را می‌دهد تا بودجه تبلیغاتی خود را به آن اختصاص دهند.

فناوری تشخیص صدای هوش مصنوعی آن‌قدر پیشرفت کرده است که می‌توان از آن هم در فروش حضوری و هم در برنامه‌های تجارت الکترونیک بهره گرفت. همان طوری که ما امروزه، بیشتر از صدای خود برای کنترل دستگاه‌ها و یا جست‌وجوی اینترنتی بهره می‌بریم، استفاده از آن‌ها برای کسب اطلاعات درباره‌ محصولات و خرید نیز در حال افزایش است. به همین دلیل، خرده‌فروشان در تلاش هستند تا زیرساخت‌های خود را با این عادات در حال تغییر، سازگار کنند.

تکمیل فرآیند خرید و تحویل خودکار

این ایده مدتی مورد توجه بوده است، اما با توجه به تغییرات ناشی از همه‌گیری، رفتار ما در سال جاری متفاوت خواهد بود. احتمالاً ایده‌هایی چون خودروهای تحویل خودکار و یا تحویل کالا به کمک هواپیماهای بدون سرنشین  مورد توجه قرار خواهند گرفت و در واقعیت، به زندگی ما خواهند آمد. اگرچه سفارش آنلاین و تحویل درب منزل محصولات، احتمال تماس با افراد مبتلا به ویروس را کاهش می‌دهد، اما هنوز هم ترس از آلودگی ناشی از عدم رعایت بهداشت در مراکز آماده‌سازی سفارشات یا شبکه‌های تحویل کالا وجود دارد. اگر این فرآیندها به طور خودکار انجام شوند، نگرانی‌های مربوط به این موضوعات نیز کاهش می‌یابند. به همین دلیل، احتمالا این فناوری‌ها به سرعت پیاده‌سازی و پذیرفته خواهند شد.

احتمالا نوآوری‌های مربوط به تحویل خودکار در طی سال آتی، بر روی راه‌کارهای «آخرین مایل»، به کارگیری وسایل نقلیه خودکار و هواپیماهای بدون سرنشینی که بین مراکز آماده‌سازی سفارشات و منازل در حرکت هستند، متمرکز خواهد ماند.

در این‌جا نیز از روندهای مختلفی مانند بهره‌گیری از هوش مصنوعی برای مدیریت سفارشات و مسیریابی استفاده خواهد شد. از دیگر مواردی که احتمالا در این زمینه به کار گرفته خواهند شد می‌توان به کاربرد فناوری بلاک‌چین در اطمینان از امنیت و شفافیت زنجیره‌های تامین و هم‌چنین استفاده از نسخه‌های شبیه‌سازی‌شده‌ی دیجیتال در ساخت مدل‌های پیشرفته فرآیندهای تدارک و آماده‌سازی که به ایجاد و افزایش بهره‌وری این فرآیندها کمک می‌کنند، اشاره کرد.

ببینید، بپسندید، بخرید!

خرید آنلاین و حضوری را به کل فراموش کنید. به لطف اینفلوئنسرها، تبلیغات و نمایش‌های تلویزیونی، خرید مستقیم از تولیدکنندگان به یکی از چشم‌اندازهای مهم خرده‌فروشی در سال 2021 تبدیل خواهد شد.

مدت‌ها است که خرده‌فروشان وبلاگ‌نویسان و اینفلوئنسرها را به کسب درآمد از طریق به اشتراک‌گذاری لینک‌های خرید و تبلیغات از طریق معرفی محصولات تشویق می‌کنند. از این طریق، نام‌های تجاری می‌توانند واسطه‌ها را به طور کارآمدی حذف کنند و محصولات خود را مستقیما به کسانی‌که این ذائقه‌سازان آنلاین را دنبال می‌کنند و با آن‌ها تعامل دارند، بفروشند. این روند با ستاره‌های بزرگی چون کیم کارداشیان آغاز شد اما کم‌کم به سمت بازارهای خاص و اینفلوئنسرهای معمولی‌تر حرکت کرد. نوآوری‌های فناورانه در زنجیره تامین، امکان توزیع قطره‌ای محصولات را فراهم آوردند. منظور از توزیع قطره‌ای، استفاده از یک نماینده فروش (مانند یک اینفلوئنسر یا وب‌سایت مشهور) برای تحویل مستقیم محصول از تولیدکننده به مصرف‌کننده است. این کار دردسرهای انبارداری و یا آماده‌سازی سفارشات را از فرآیند خرده‌فروشی حذف می‌کند. بسیاری از نام‌های تجاری (از جمله فروشگاه‌های محصولات مراقبت از بدن) توانسته‌اند این مدل فروش مستقیم را با موفقیت پیاده‌سازی کنند و شبکه‌هایی از اینفلوئنسرهای معمولی که گاه محصولات را به دوستان و آشنایان خود می‌فروشند، ایجاد کنند. در این زمینه، می‌توان به نام‌های پیشرویی مانند «اوان» اشاره کرد.

راه حل دیگری که برای حذف واسطه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از نمایش‌های تلویزیونی و خرید به کمک آن‌ها است. شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی فناوری‌ای را فراهم کرده است که به کمک آن، کاربران برنامه‌های کاربردی متوجه می‌شوند چه زمانی می‌توانند محصولاتی که در تلویزیون مشاهده می‌کنند را خریداری کنند. این شیوه نمایش محصولات، امکان تعامل با تبلیغات تلویزیونی و خرید محصولات را فراهم می‌آورد. اما از آن‌جا که نام‌های تجاری به دنبال روش‌های جدید برای تعامل با مخاطبان دیجیتال خود هستند، انتظار می‌رود که شاهد اجرای آن در زمان پخش مستقیم مسابقات ورزشی و یا برنامه‌های سرگرمی تلویزیون نیز باشیم.

محصولات سفارشی و شخصی‌سازی‌شده

مشتریان سطح بالا عادت دارند که در فروشگاه‌های تجملاتی، به طور ویژه مورد استقبال قرار بگیرند و محصولات گران‌قیمت شخصی‌سازی‌شده خریداری کنند. برای مثال می‌توان به اتومبیل‌ها، پوشاک و جواهرات سفارشی اشاره کرد. اما فناوری حاضر منجر به ظهور عصر جدیدی شده که در آن امکان شخصی‌سازی انبوه فراهم آمده است. اکنون می‌توان طیف وسیع‌تری از کالاها و خدمات سفارشی را فراهم آورد.

تجارت الکترونیک در تلاش است تا به کمک موتورهای نظرسنجی‌ از مصرف‌کنندگان، محصولاتی که مشتریان بیشتر دوست و یا نیاز دارند را شناسایی کند. اکنون از این فناوری در خرده‌فروشی‌ها نیز استفاده می‌شود. برای مثال، اطلاعات خریداران و یا آن‌چه در گذشته خریده‌اند، در اختیار فروشندگان (و یا دستیاران فروش رباتی که در بالا به آن اشاره شد) قرار داده می‌شود. سفورا که یک خرده‌فروشی محصولات زیبایی است، اطلاعات مربوط به علایق مشتریان را از طریق برنامه‌های کاربردی خود جمع‌آوری می‌کند (بر اساس آن‌چه مشتریان جست‌وجو می‌کنند و یا امتیازاتی که به محصولات مختلف می‌دهند) و آن‌ها را در هنگام مراجعه حضوری آنان به فروشگاه، در اختیار کارمندان فروش خود قرار می‌دهد. به گفته‌ تحلیلگران مکینزی، چنین نوآوری‌هایی می‌توانند هزینه های بازاریابی را تا 20% کاهش دهند.

اگر دوست دارید که اطلاعات بیشتری در رابطه با روندهای فناوری به دست آورید، می‌توانید نگاهی به کتاب جدید برنارد مار تحت عنوان «روندهای فناورانه‌ی عملی: 25 فناوری که چهارمین انقلاب صنعتی و انقلاب اطلاعاتی را پیش می‌رانند: کسب و کار خود را از طریق هوش مصنوعی، متحول سازید.» بیاندازید.

از امروز برای آینده سرمایه‌گذاری کنید

بیاموزید که چگونه فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، رباتیک، اصلاح ژنی و سایر زمینه‌ها می‌توانند زندگی آتی ما را شکل دهند.

چند مقاله‌ی پیشنهادی برای شما:

5 مورد از مهم‌ترین روندهای فناوری در سال 2021 که همه باید خود را برای آن آماده کنند.

10 مورد از مهم‌ترین تغییرات دیجیتالی در روندهای سال 2021.

روندهای IDC فناوری در سال 2021

برگردان از: forbes.com

برچسب‌ها:
خرده‌فروشیزبراسیاکرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.